ZAPRASZAMY NA NASZ FACEBOOK, CODZIENNIE NOWE TREŚCI:

INFORMUJEMY, ŻE OD DNIA 12 MARCA 2020 R. DO ODWOŁANIA MUZEUM REGIONALNE
W ŚWIEBODZINIE BĘDZIE NIECZYNNE DLA ZWIEDZAJĄCYCH. ZAWIESZONE ZOSTAJĄ WSZYSTKIE ZAPLANOWANE WYDARZENIA.

Rodzina Drabsch z wizytą w muzeum

Kolejne osoby poszukujące tropów rodzinnych w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie gościły w naszych progach. Rodzina Drabsch z Australii i Anglii jeszcze w XIX wieku wyjechała z okolic Świebodzina.

Podczas wizyty w muzeum sprezentowali oni do zbiorów kopię publikacji Helene Berthold, świebodzińskiej pisarki z przełomu XIX/XX w., w której jest mowa o rodzinie Drabsch, a także drzewo genealogiczne oraz materiały dotyczące historii rodziny.

W przedwojennym Heimatmuseum (dawnej niemieckim muzeum w Świebodzinie) znajdowała się tzw. biblia Drabscha, która ocalona z pożogi wojny trzydziestoletniej była dla lokalnej społeczności symbolem prześladowania protestantów.

Część rodziny Drabsch do 1945 roku mieszkała również w samym Świebodzinie. Inna linia odnotowana jest w Kosobudzu.

Z publikacji Anitty Maksymowicz „Emigracja z pogranicza Brandenburgii, Śląska i Wielkopolski do Australii Południowej w latach 1838-1914” dowiadujemy się bardziej szczegółowych informacji o rodzinie Drabsch, która wyjechała właśnie z Kosobudza w 1856 roku. Wypłynęli statkiem z Hamburga 5 maja 1856 roku. Do Portu
w Adelaide dotarli 17 sierpnia 1856 roku. Kolejna linia rodziny Drabsch zamieszkiwała pobliską miejscowość – Międzylesie, natomiast poprzez związki z innymi rodzinami Drabschowie mieszkali również w Chociulach i Łąkiem.

2KWI

Kalendarz "e-aktywności" Gmina Świebodzin - kwiecień 2020

KOMUNIKAT - KWIECIEŃ!!!
1KWI

KOMUNIKAT - KWIECIEŃ!!!

Zapraszamy na nasz facebook!

Zapraszamy na nasz facebook!

W związku z pandemią koronawirusa Muzeum Regionalne w Świebodzinie przenosi część swojej działalności do wirtualnej przestrzeni.

ZAPRASZAMY NA NASZ FACEBOOK, CODZIENNIE NOWE TREŚCI:

#zostańwdomu #zostańwdomuzMuzeumRegionalnymwŚwiebodzinie